Prípravky na bielenie zubov

Žaba so zubnou pastouZakaždým, keď sa pozorujete v zrkadle, máte pocit, že niečo je potrebné zmeniť? U väčšiny ľudí je problematickou časťou tváre práve chrup. Buď je to jeho usporiadanie alebo zafarbenie. Na základe štatistík vyplýva, že ľudia citlivejšie vnímajú farbu chrupu, ktorá sa nedajú nazvať bielou. Uvažovali ste nad tým, akými metódami alebo dostupnými prípravkami môžete docieliť bielenie zubov doma? Nie všetky sú totiž zohnateľné v obchodných centrách alebo v lekárni. I keď väčšina svoj sortiment rozširuje pre spokojnosť zákazníkov. Iným dôvodom, prečo nie sú všetky na trhu dostupné v predajniach je kapacitné hľadisko. V našom príspevku vám plánujeme niektoré prípravky na bielenie zubov predstaviť natoľko, aby ste vedeli, čo by bolo pre vás to najlepšie.

Čo všetko možno na trhu zohnať?

Dnes sú prípravky na bielenie zubov považované za samozrejmosť. Niektorí si bez nich svoj život nevedia ani predstaviť. Ľudia sa o svoju ústnu dutinu ako aj o zafarbenie chrupu začali zaujímať pomerne nedávno, približne v 80-90 rokoch. Určite ich nie celkom biela farba trápila aj predtým, ale ľudia boli tak zaneprázdnení, že ani nestíhali myslieť na to, ako by mohli získať krajší úsmev. Odvtedy už pokročila nielen veda a medicína, ale aj technika. Pri skĺbení týchto odvetví získate to najlepšie, čo ste možno ani nečakali. V súčasnosti je prípravkov na bielenie zubov také množstvo, ktoré nemožno spočítať na jednej ruke. Nielenže ide o stovky, ale až o tisícky produktov sľubujúcich krásny a zvodný úsmev. Na trhu môžete zohnať:

  • rôzne zubné pasty,
  • gély,
  • perá,
  • púdre
  • či pásiky.

Neviete čo od každého z nich čakať? Tak vám ich aspoň stručne  predstavíme.

Bieliace zubné pasty, ústne vody

Prvými zmienenými, najstaršími a najpoužívanejšími, aj keď možno nie veľmi efektívnymi prípravkami na bielenie zubov sú zubné pasty. Ľudia im sú náchylní veriť hlavne kvôli priaznivej cene. Aj keď aj o tomto fakte by sa dalo polemizovať, keďže niektoré druhy zoženiete už od 3 eur, iné pod 10 nejdú. Nechceme byť povrchní, ale niekedy je aj cena hlavným ukazovateľom efektívnosti produktu.

Nevýhodou môže byť, že ich je nutné používať dennodenne a na výsledky treba čakať aj niekoľko týždňov, ak nie mesiacov. V inom prípade sa ani vôbec nemusia dostaviť. Po aplikácii pasty sa na zvýraznenie účinku odporúčajú použiť aj ústne vody z toho istého radu. Či je to len marketingový ťah alebo skutočne možno čakať lepšie výsledky, je diskutabilné. Medzi známe, bežne dostupné prípravky na bielenie zubov týmto spôsobom patria napr. Colgate, Lacalut, Himalaya, Biela Perla, Parodontax atď.

Bieliace gély

Medzi ďalšie staršie metódy a prípravky na domáce bielenie zubov patria aj rôzne gély. Väčšina funguje na rovnakej báze ako zubné pasty, ktoré je potrebné naniesť na zubnú kefku a ňou niekoľko minút potierať týmto produktom zuby. Gély ale bývajú koncentrované, to znamená s väčšou pôsobiacou silou a tak sa využívajú väčšinou raz za týždeň. Pri nižšej koncentrácii výrobku to môže byť aj častejšie. Iným typom gélových prípravkov na bielenie zubov  sú tie, ktoré sa neaplikujú na zubnú kefku, ale do tzv. náustku. Ten si priložíte na zuby a niekoľko minút čakáte. Po aplikácii gélu je taktiež možné použiť ja ústnu vodu, ak to výrobca vyslovene nezakazuje.

Bieliace perá

Medzi pomerne nové prípravky na bielenie zubov doma môžeme zaradiť aj perá. Ide o výrobky, ktoré vyzerajú ako dotykové pero. To znamená, že majú tvar tohto produktu, ale na konci sú zakončené mäkšou časťou. Vyplnené sú špeciálnym gélom, ktorý sa cez jeho mäkšiu časť pomaly prepúšťa pritlačením na zuby. V niektorých prípadoch sa častice gélu aktivujú pri kontakte zubov so svetlom, teda pri úsmeve. Spomedzi značiek týchto prípravkov na bielenie zubov môžeme zmieniť Swissdent, White Pearl (Biela Perla), BlanX WhiteShock, Yotuel Pen, White Kiss, Colgate, Cougar atď. Dokonca aj výrobcovia pier už do svojich výrobkov inkarnujú prvky chrániace sklovinu či vznik zubného kazu. Cenovo sa pohybujú od 10 eur.

Bieliace púdre / prášky

Medzi najbizarnejšie prípravky na bielenie zubov patria aj púdre alebo prášky, ktoré sa javia najnepraktickejšie zo všetkých ponúkaných metód. Napriek tomu však majú svojich prívržencov hlavne kvôli tomu, že na rozdiel od pást či gélov neobsahujú väčšie častice, ktoré by mohli obrusovať zubnú sklovinu. Ide o jemný prášok, ktorý môže pri používaní peniť a využíva sa ako plná náhrada zubnej pasty, takže môže mať aj príjemnú príchuť. Využíva sa pomerne jednoducho. Po navlhčení zubnej kefky ju dáte do tohto prípravku na bielenie zubov a čistíte. Spomedzi poskytovateľov môžeme zmieniť napr. Eva, White Pearl (známa ako Biela Perla) atď. Zohnať je ich možné už od 3 eur.

Bieliace pásiky

Medzi obľúbené prípravky na domáce bielenie zubov patria aj bieliace pásiky, ktoré k nám prišli priamo z Ameriky. Nejde len o obyčajný papierik, ktorý by mal spôsobiť zázraky, ale o komplexnú niekoľkodňovú kúru, ktorá má zaručené výsledky. Hlavne tie kvalitnejšie a dôveryhodnejšie obsahujú okrem gélu aj náustok a minilampu na zefektívnenie účinku. Medzi najlepšie bieliace pásiky na bielenie zubov na trhu patria iBright. Môžeme uviesť napr. aj Crest, Cougar atď. Cenovo nepatria medzi najlacnejšie metódy, ale o to viac ich účinku ako aj ich bezpečnosti možno veriť. Väčšinou ich cena prekračuje 30 eur.

Zubné kefky

Zubné kefkyVýrobcovia nedávno na trhu predstavili aj prípravky, ktoré neobsahujú žiadnu priamu tekutú alebo gélovú hmotu na bielenie zubov a napriek tomu ich dokážu vybieliť. Ide o zubné kefky obyčajné alebo elektrické, väčšinou s ionizačným efektom. Vďaka tomu nepotrebujete žiadny špeciálny výrobok na čistenie chrupu okrem tejto zubnej kefky, ktorá častice v sebe aktivuje vďaka svetlu či už prírodnému alebo umelému. Tie sa pri jej používaní uvoľnia a chránia zuby pred kazom a takisto ich bielia. Napriek tomu, že prípravky na bielenie zubov, akými sú zubné kefky vyzerajú veľmi lákavo, je treba myslieť aj na to, že ich je potrebné meniť minimálne každé 3 mesiace. Pri elektrických kefkách ich násady. Z bezpečnostného hľadiska však ide o jednu z najlepších metód. Čo sa týka ceny, je rôzna. Začínajú už od 20 eur, pri elektrických to môže byť aj stovky eur. Spomedzi výrobcov uvedieme napr. Soladey-eco, Braun, Philips atď.

Pozor na prípravky na bielenie zubov s peroxidom!

Pri kupovaní prípravkov na bielenie zubov či už v obchode alebo online z domu si dajte pozor na to, čo obsahujú. Určite existuje veľa látok, ktoré by mohli spôsobiť poškodenia zubnej skloviny, ale peroxid je ten najnebezpečnejší. Tak, ako dokáže poškodiť vlasy, tak to môže urobiť aj s vašou sklovinou, ktorej regenerácia je veľmi komplikovaná, zdĺhavá a finančne náročná. Nehovoriac o tom, že sa ani nemusí vôbec podariť.

Nechceme zas šíriť zbytočné poplašné správy, pretože bezpečnosť resp. škodlivosť prípravkov na bielenie zubov závisí hlavne od dávkovania a od rešpektovania návodu na ich použitie. Keďže je ľudské, že človek sa sem-tam pozabudne alebo pridá viac prostriedku ako má, je lepšie sa produktom s peroxidom vodíka vyhýbať. Je síce pravda, že jednotliví výrobcovia sa snažia rešpektovať hranice tohto prvku, ktoré sú ešte v súlade s normami. Mnohokrát sa prekročené hranice objavia až po nejakom čase uvedenia na trhu.

Výsledok pomocou prípravkov na bielenie zubov s peroxidom nenechá na seba dlho čakať, ale zdravie a bezpečnosť by mali byť vždy na prvom mieste. Hlavne, ak by vám to malo zapríčiniť dlhodobé problémy a návštevy u stomatológa. Oproti peroxidu stoja prípravky nielen s účinkom posilňujúcim zubnú sklovinu, ale aj s antibakteriálnymi účinkom. Tak prečo si nezvoliť užitočný a bezpečný produkt s ďalšími benefitmi pre váš chrup?

Rada na záver

Pri používaní hociktorých prípravkoch na bielenie zubov sa neriaďte len návodom na použitie, ale sami si odsledujte farbu chrupu a bezpečnosť používania. To, že každý ľudský jedinec reaguje na rozličné látky ináč, platí aj pre chrup. Výrobca možno udáva, že ide napr. o 7- dňovú kúru, ale ak ste už dosiahli požadované výsledky alebo ak badáte nežiadané zmeny, s procedúrou je potrebné prestať. Jednak preto, že belosť môže vyzerať aj komicky a jednak preto, že poškodená sklovina sa dáva dokopy len veľmi ťažko a môže vás to vyjsť oveľa viac ako najdrahšie a najbezpečnejšie prípravky na bielenie zubov.

Zdroj: http://www.wikihow.com/Whiten-Teeth

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *